Tuberkuloza ili sušica (poznata pod skraćenicama TB ili TBC) je zarazna bolest koju izaziva bakterija Mycobacterium tuberculosis.
Bakterije koje uzrokuju tuberkulozu se šire od osobe do osobe kroz male kapljice kašljanjem, kihanjem, pričanjem.
24. marta 1882. Njemački ljekar Robert Koch otkrio je uzročnika tuberkuloze.
Tek je otkriće antibiotika, odnosno streptomicina godine 1946. omogućilo adekvatno liječenje.
Dugo se smatralo da će tuberkuloza s vremenom biti iskorjenjena, ali je to mišljenje u posljednje vrijeme drastično promijenjeno.
Razlog tome je intenziviranje protoka ljudi koji šire zarazu, epidemija AIDS-a koja slabi imunološki sistem bolesnika, te otkriće grupa bakterija koje su rezistentne na antibiotike.
Na stogodišnjicu od Kochovog otkrića 1982. godine Međunarodna unija za borbu protiv tuberkuloze i drugih plućnih bolesti “IUATLD” predložila je da se 24. mart proglasi Svjetskim danom borbe protiv tuberkuloze, s ciljem upoznavanja svjetske javnosti da je tuberkuloza (TB) i danas veliki javno zdravstveni problem.
Simptomi tuberkuloze zavise od toga gdje se bakterije TBC-a razvijaju.
U slučaju da se razmnožavaju u plućima, one mogu uzrokovati sljedeće simptome: težak kašalj koji traje 3 sedmice i više, iskašljavanje krvi ili sputuma (sluzi koja dolazi duboko iz pluća), bol u grudima, gubljenje tjelesne težine, temperatura, noćno znojenje.
Prevencija TBC: BCG vakcina, ispravno liječenje tuberkuloznih bolesnika, higijena okoline.
Jasminko Razić