Neke vrste naseljavaju planetu toliko dugo da je nemoguće zamisliti današnji svijet bez njih.
Takvi su i leptiri, pa je zbog toga, a i zbog podizanja svijesti o njihovom očuvanju 28. maj označen svjetskim danom leptira.
A neke od činjenica o ovim insektima su iznenađujuće:
* Leptiri mogu da vide crvenu, žutu i zelenu boju.
* Oni mogu da lete brzinom od 20 kilometara na sat ali ne mogu da lete ukoliko im temperatura tijela nije iznad 30 stepeni Celzijusa.
* Do sada je otkriveno više od 24 hiljada vrsta leptira.
* Krila leptira su prozirna. Sastavljena su od proteina zvanog hitin koji je prekriven mrljama koje reflektuju različite boje. Kako leptiri stare tako se mrlje gube i krila postaju prozirnija.
* Leptiri se hrane tečnom hranom, uglavnom nektarom. Usta su im modifikovana tako da ne mogu da žvaću ali sa lakoćom vade sok iz biljaka.
* Čulo ukusa se kod leptira nalazi na nogama, oni tako mogu da osjete da li je biljka na koju su sletjeli pogodna za ishranu ili za ležanje jaja.
* S obzirom da su pri dnu lanca ishrane leptiri koriste razne taktike za preživljavanje. Neki leptiri koriste kamuflažu, dok neki iskazuju svoje jake boje kako bi uplašili predatore. Neki leptiri koji nisu otrovni imitiraju šare svojih otrovnih rođaka pa time izbjegavaju predatore.
* Ornithoptera alexandrae je najveći leptir na svijetu, a raspon njegovih krila dostiže i do 25 centimetara. Dok je najmanji leptir na svijetu Brephidium exilis i raspon njegovih krila iznosi do 2,5 centimetara.
Jasminko Razić