Složna i vrijedna braća Hodžić iz Gornje Lukavice preko dvije decenije uspješno vode svoje porodično poljoprivredno gazdinstvo i predstavljaju uzor za ustrajan, pošten i marljiv rad koji pobjeđuje sve objektivne nedaće koje prate ovu egzistencijalno važnu ljudsku djelatnost.
Na svom gazdinstvu, između ostalog, uzgajaju bikove i pasionirani su zaljubljenici u koride, odnosno borbe bikova.
Borbe bikova sve su popularnije u Bosni i Hercegovini ali i u našem susjedstvu.
Srećom, nemaju ništa zajedničko s krvavom tradicijom iz Španije.
Krajem ovog mjeseca, tačnije u nedjelju 27.4.2025. godine, na Toplici, braća Hodžići organiziraju veliki teferič i borbe bikova koje privlače veliku pozornost žitelja živiničkog kraja ali i cijele regije.
Borba s bikovima, poznata i kao korida, tradicionalna je i kontroverzna predstava po kojoj je posebno poznata Španija, a održava se i u Portugalu, dijelovima južne Francuske, te u nekim južnoameričkim državama.
U našim krajevima mi koridom nazivamo borbe bikova i jako su popularne.
Toplička korida je istinski spektakl i prvorazredan događaj za sve one koji ovaj vid susreta i zabave vole pa je ovo ujedno i poziv organizatora, Mersudina Hodžića, da svi oni dođu u nedjelju, 27.4.2025. godine na izletište Tolica.
Jasminko Razić