Početna aktuelnosti Potpisan Sporazum za projekat „Frizure koje dotiču Srca“

Potpisan Sporazum za projekat „Frizure koje dotiču Srca“

55
0

Gradonačelnik Began Muhić potpisao je Sporazum o saradnji za realizaciju aktivnosti u cilju rodno i migracijski osjetljivih pristupa kroz projekat „Frizure koje dotiču srca“ – Inkluzivnost u praksi friziranja kao dio obrazovnog procesa u Gradu Živinice.

Sporazum je potpisan sa Centrom za socijalni rad  Živinice, JU „Mješovita srednja škola“ Živinice i Udruženjem građana „Vrati mi osmijeh“ Živinice.

Cilj je da se kroz zajedničko djelovanje na realizaciji aktivnosti doprinese povećanju rodno i migracijskih osjetljivih pristupa.

Sve članice potpisnice Sporazuma će preduzimati mjere u cilju uspostave saradnje sa ostalim organizacijama i institucijama u zemljama/državama gdje ima interesa za pomoć ovom projektu.

Uloga JU „Mješovita srednja škola“ Živinice jeste u razvijanju vještina učenika srednje stručne škole, smjer frizera, za rad s djecom s poteškoćama u razvoju kroz obuke o inkluzivnim pristupima u komunikaciji i radu sa djecom sa posebnim potrebama.

Dakle, JU „Mješovita srednja škola“ Živinice će u saradnji sa Dnevnim centrom Udruženja, obezbijediti da učenici, zajedno sa profesorima frizerskog smjera, najmanje dva puta mjesečno posjete Dnevni centar i pruže usluge korisnicima centra. Također, svake školske godine nastojat će se povećati broj i postotak učenika koji su prošli obuku o temama vezanim za djecu sa poteškoćama u razvoju, sa fokusom na njihova prava i mogućnosti, vještine komunikacije i pristup ovoj djeci.

Udruženje građana „Vrati mi osmijeh“ Živinice će u  saradnji sa Centrom za socijalni rad Živinice izvršiti identifikaciju 15 porodica/roditelja djece s poteškoćama u razvoju iz populacije korisnika, koji će biti uključeni u  individualne i grupne psihosocijalne sesije.  Identifikacija će biti izvršena primjenom principa „Nikoga ne izostaviti“ (LNOB) i intersektoralnog pristupa, uzimajući u obzir pol, etničku pripadnost i obrazovanje, s fokusom na mentalno zdravlje. Na osnovu identifikovanih potreba, zajedno sa stručnjacima (socijalni radnik i psiholog) angažovanim u okviru ovog projekta i Udruženjem, biće sprovedena procjena potreba i razvijen prilagođen plan aktivnosti s terminima za rad s direktnim korisnicima.

Kroz raznovrsne edukativne, kreativne i društvene aktivnosti, raditi će se na uspostavljanju međusobnog povjerenja, razbijanje predrasuda, te razvijanju osjećaja pripadnosti i svijesti o važnosti društveno korisnog rada. Roditelji će imati priliku naučiti frizerske vještine.

Period implementacije ovih aktivnosti obuhvata razdoblje  do 31. marta 2025. godine.

Inkluzivan odgoj ne može biti učinkovit bez ravnopravnog i redovitog sudjelovanja porodice u djetetovom razvoju i obrazovanju, koji treba pratiti i uključenost zajednice u proces odgoja i obrazovanja.

S ciljem promicanja inkluzivnog odgoja i obrazovanja kao pokazatelja našeg društva u promicanju temeljnih ljudskih sloboda, prava i potreba u savremenom svijetu njemački GIZ i Mreža lokalnih zajednica Jugoistočne Evrope NALAS finansijski pordržavaju navedeni projekat u iznosu od 10.000,00 KM.

PRESS Služba Grada Živinice

Ostavi komentar

Please enter your comment!
Molimo da unesete Vaše ime ovdje