Početna aktuelnosti Aero zagađenje – alarmantno u zapadnom dijelu grada Živinice

Aero zagađenje – alarmantno u zapadnom dijelu grada Živinice

74
0

Uslijed rada industrije, individualnih ložišta i velikog protoka saobraćaja na području gradova Tuzla, Živinice i Lukavac prisutan je problem enormnog zagađenja zraka.

Na osnovu višegodišnje analize rezultata na svim mjernim stanicama je evidentirano prekoračenje propisane granične vrijednosti što u konačnici može ozbiljno narušiti i narušava zdravlje ljudi.

Visoke koncentracije ovih materija su prisutne tokom ljetnog i zimskog perioda.

Analizirani podaci govore da Živinice imaju najlošiju kvalitetu zraka, naročito u sezoni grijanja kada se na stotine individualnih ložišta aktiviraju a pogonsko gorivo im je ugalj.

Zagađenje zraka predstavlja dugogodišnji problem zbog negativnog uticaja kako na zdravlje opće populacije stanovništva tako i na okoliš u cjelini zbog čega je osiguranje dobre kvalitete zraka od iznimne važnosti.

U zavisnosti od izvora, odnosno vrste emitovanih plinova zavisi i kvaliteta zraka određenog područja.

Uz lebdeće čestice i prizemni ozon moguće je imati i visoke koncentracije sumpor dioksida, benzena, azotnih oksida itd.

U opće poznate posljedice zagađenja zraka kao što su kisele kiše, pojava fotohemijskog smoga, prema posljednjim istraživanjima izdavaja se uticaj na pojavu kancerogenih oboljenja, srčanih i moždanih udara kao i pojavu osteoporoze.

Svjetska zdravstvena organizacija klasificira onečišćenje zraka kao najveći ekološki rizik za zdravlje u Europi .

Onečišćenje zraka u Europskoj uniji u prosjeku prouzroči više od 1000 slučajeva preuranjene smrti dnevno, što je više od deset puta od broja stradalih u saobraćajni nesrećama.

Sa prvim danima sezone grijanja stanovnici Živinica suočavaju se sa  činjenicom da udišu zagađen zrak.

Što se tiče povezanosti s promjenama u zraku, poznato je da sumpordioksid i ugljenmonoksid iritiraju sluznicu disajnih puteva, oči, nos, grlo, a naročito bronhije.

Ugljenmonoksid loše utiče na srčane bolesnike.

Doktori upozoravaju stanovništvo da se što manje kreću u jutarnjim i noćnim satima.

Prema podacima koje je zabilježila mjerna stanica koja je postavljena u blizini Bosanskog kulturnog centra,  Živinice su ovih dana u glavnom u zelenoj zoni, što znači da je zrak čist ili neznatno zagađen.
Po neposrednom doživljaju građana, ne bi se reklo da je baš tako.
Posebno je alarmantno stanje u zapadnom dijelu grada Živinice u mjesnim zajednicama Suha, Šerići i Priluk gdje se u poslijepodnevnim i noćnim satima ne vidi ništa od dima iz desetina i stotina individualnih ložišta u koje se loži uglavnom ugalj zatim drva a nešto je i na pelet.
Što bi se reklo “diše se na škrge”.

Nije tako rijetka pojava da se u ložištima spaljuje i različito smeće koje bi trebalo biti predmetom organizovanog odvoza otpada, a poseban problem je spaljivanje lišća i trave koji se prikupe čišćenjem avlija, dvorišta, bašta i vrtova.

Drugi nas truju ali i sami sebi “skačemo u stomak”.

Gradska uprava Živinice intenzivno radi na sprovedbi strategije zelene tranzicije i implementiranja ekološki prihvatljivih energenata kako bi se u skladu sa europskim standardima postigao veći ekološki nivo i kvalitetniji i zdraviji način življenja u našoj lokalnoj zajednici.

Aero zagađenost i uopće zagađenost, pored toga i vode i tla, globalni je problem i zahtijeva globalno rješavanje.

Ipak, mnogo ovisi, ako ne i najviše, od nas samih, od naše svijesti koliko sami doprinosimo sveopćem zagađenju životne sredine  ili njenoj čistoći.

Svijest građana o problematici aerozagađenja na području Živinica nije na zadovoljavajućem nivou.

Neophodno je organizirati različite edukacije i stručno osposobljavanje putem radionica po mjesnim zajednicama na temu smanjenja zagađenja iz individualnih ložišta i prelaska na okolinski prihvatljive energente.

Ono što se nameće kao imperativ jeste i izmjena postojećih obrazovnih programa u osnovnom i srednjem obrazovanju u smislu povećanja ekološke svijesti, zaštite okoliša i razvoja ekoloških znanja.

Jasminko Razić

Ostavi komentar

Please enter your comment!
Molimo da unesete Vaše ime ovdje