Početna aktuelnosti Amel Tuka osvojio srebro na Svjetskom prvenstvu u Dohi!

Amel Tuka osvojio srebro na Svjetskom prvenstvu u Dohi!

1425
0

Najbolji bh. atletičar Amel Tuka osvojio je srebrnu medalju na Svjetskom atletskom prvenstvu u Dohi. Sjajnom utrkom u večerašnjem finalu bio je drugi u utrci na 800 metara i tako osvojio novu medalju za našu državu nakon uspjeha iz 2015. godine.

Prvak svijeta je Amerikanac Donnovan Brazer s vremenom 1:42:34, dok je Tuka istrčao najbolje vrijeme ove sezone 1:43:37. Ipak, to je bilo dovoljno za srebro i najveći uspjeh bh. atletike i sporta u historiji.

Bronza je pripala Kenijcu Fergusonu Cheruiyotu Rotichu s vremenom 1:43,82, a vrijedi istaći da je ovo bila najbrža trka na 800 metara ikad istrčana na svjetskim prvenstvima.

Najbrža trojica na svijetu na 800 metara (Foto: AFP) Najbrža trojica na svijetu na 800 metara (Foto: AFP)

Konkurencija u finalnoj utrci bili su mu još Bryce Hoppel (SAD), Adrian Ben (Španija), Wesley Vazquez (Porto Riko), Marco Arop (Kanada) i Clayton Murphy (SAD).

Podsjetimo, Tuka je na Svjetskom prvenstvu u Pekingu 2015. godine osvojio bronzu.