Grad Živinice su prvi grad u BiH koji je primljen u članstvo UNESCO Globalne mreže gradova koji ulažu u obrazovanje svojih stanovnika.
Riječ je međunarodnoj mreži koja je usmjerena ka politici i pružanju inspiracije, znanja i najboljih praksi, a s ciljem unapređenja cjeloživotnog obrazovanja za sve.
Živinice su u proteklih nekoliko godina dobile jako puno priznanja zahvaljujući trudu koji ulaže gradska administracija i GV u poboljšanju kvaliteta života građana. To je prepoznao i UNESCO.
Ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine i predsjednik Državne komisije za saradnju BiH s UNESCO-m Adil Osmanović uputio je čestitku pvodom prijema Grada Živinice u članstvo UNESCO Globalne mreže gradova koji ulažu u obrazovanje svojih stanovnika (Global Network of Learning Cities).
„Želimo Vam uspješnu realizaciju aktivnosti planiranih u okviru ove mreže a koja kroz svoje aktivnosti doprinosi ostvarenju ciljeva održivog razvoja (SDG), posebno SDG 4 (Osigurati inkluzivno i ravnopravno kvalitetno obrazovanje i promovirati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve) i SDG 11 (Učiniti gradove i ljudska naselja uključivim, sigurnim, otpornim i održivim). Nadamo se da će Grad Živinice, kao prvi grad iz Bosne i Hercegovine koji je primljen u članstvo ove prestižne mreže, potaći i inspirirati i druge gradove u Bosni i Hercegovini da kroz razvijanje mogućnosti za cjeloživotno učenje svojih stanovnika doprinesu kako izgradnji ljudskih kapaciteta tako i općem ekonomskom napretku i održivom razvoju.“, ističe se u čestitci.
UNESCO Mreža gradova koji ulažu u obrazovanje svojih stanovnikaje međunarodna mreža koja je usmjerena ka politici i pružanju inspiracije, znanja i najboljih praksi, a s ciljem unapređenja cjeloživotnog obrazovanja za sve. Članice su gradovi koji efikasno mobilišu svoje resurse u svim sektorima kako bi: unaprijedili inkluzivno učenje od osnovnog do višeg obrazovanja, oživjeli učenje u porodici i u zajednici, olakšali učenje za i na poslu, proširili upotrebu modernih tehnologija za učenje, poboljšali kvalitet i izvrsnost u učenju, njegovali kulturu učenja kroz čitav život; i na taj način, stvaraju i unapređuju osnaživanje pojedinca i socijalnu koheziju, ekonomski i kulturni prosperitet i održivi razvoj.