Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji Bosne i Hercegovine usvojen je još 2022. godine. Više od dvije godine radilo se na izradi zakonskih akata, a ugostiteljima je dat period za prilagođavanje i usklađivanje.
Novi pravilnik o zabrani pušenja u FBiH, koji detaljno propisuje uslove za posebne prostore i prostorije za pušenje, stupio je na snagu 13. juna ove godine, a nakon šest mjeseci perioda za prilagođavanje, inspektori su spremni za izlazak na teren 13. decembra.
Zabrana se odnosi na korištenje duhanskih i biljnih proizvoda za pušenje, nargila i vodenih lula. Međutim, upotreba tehnologije za zagrijavanje duhana neće biti obuhvaćena ovom zabranom, kako je navedeno u zakonu.
Međutim, zabrana nije totalna, jer omogućava određene izuzetke za ugostiteljske objekte.
Vlasnici ugostiteljskih objekata mogu odrediti posebne prostorije za pušenje koje moraju biti fizički odvojene od ostatka objekta i opremljene odgovarajućim ventilacijskim sistemima koji sprječavaju širenje duhanskog dima u nepušačke dijelove. Prostorija za pušenje ne smije biti manja od 10 kvadratnih metara. U ovim prostorijama nije dozvoljeno konzumiranje hrane.
U ugostiteljskim objektima koji isključivo poslužuju piće i čija površina ne prelazi 50 kvadratnih metara, vlasnik može odlučiti da cijeli prostor bude namijenjen za pušače, pod uslovom da je to jasno označeno i da se poštuju ostali propisi vezani za zaštitu zdravlja.
Dakle, uslovi za pušenje u zatvorenom prostoru su da on zadovoljava tehničke standarde ventilacije i da odluka o proglašenju prostora za pušače bude jasno istaknuta.
Pored obaveznih mjera, Zakonom su određene i novčane kazne za sve one koji ne budu poštovali zakonske odredbe.
Novčanom kaznom od 100 KM kaznit će se svako fizičko lice za kršenje odredbe o zabrani pušenja. Provođenje zabrane pušenja obavezni su osigurati vlasnik i korisnik prostora.
U prostorima i mjestima gdje je pušenje zabranjeno, ne smiju biti postavljene pepeljare ili druge posude koje mogu služiti za odlaganje pepela.
U slučaju da lice ne poštuje zabranu pušenja, vlasnik, odnosno korisnik prostora ili mjesta u kojem je pušenje zabranjeno dužan je lice: opomenuti, uskratiti uslugu, zatražiti od lica da napusti prostor.
Pravna lica suočavaju se s kaznom od 2.000 do 5.000 KM, dok odgovorna lica mogu biti kažnjena u rasponu od 300 do 1.000 KM.
Mehmed Smajlović