U organizaciji BKC- Gradske biblioteke u petak je promovisana knjiga „Kako biti čovjek među ljudima“ književnika, Habiba Mandžića.
Između ostalog na promociji je kazano da je ovo knjiga životnog iskustva, teorijske refleksije, dubokog poniranja i razumijevanja ljudskog individualnog, posebnog i općeg života.
Srebreničanin i bh. književnik živi u Melbournu, profesor engleskog jezika Habib Mandžić autor je knjige „Kako biti čovjek među ljudima“.
Ova knjiga je, zapravo, svojevrsna sociološko-psihološka studija pisana na naučno-popularan način. Dobrodošla je i kao svojevrsni udžbenik, ali i priručnik primjenjiv u praksi kad su u pitanju humani odnosi između različitih grupa i uzrasta.
Suštinski analizira tematiku koja je u socijalizmu označavana frazerskom, a u suštini veoma važnom sintagmom “međuljudski odnosi”. Autor se u tome usredsredio na nekoliko područja ili oblasti: odnose između roditelja i djece, između djevojaka i mladića, bračne odnose među supružnicima , odnose između mladih i starih, s posebnim poglavljem o načinu života i ponašanja starijih i starih osoba i odnosa ostalih prema njima, dok je završni temat o odnosima prema komšijama, prijateljima, kolegama i poznanicima.
Autor dijagnosticira stanja u odnosima među kategorijama ljudi za koje se opredijelio i nudi rješenja kako se suprostaviti bezizlazu. Pri tome su veoma bitni primjeri koje navodi.
Pored autora, o knjizi su govorili Džemaludin Latić i Emir Nišić.
Ova knjiga nas na umjesne, uporedo stručne i razumljive načine vodi odgovorima na jedno od suštinskih pitanja današnjice i budućnosti: Kako biti ( i ) ostati čovjek među ljudima. Zato je treba ne samo čitati nego isčitavati i vraćati joj se radi češćih podsjećanja.
Novinarka/Merisa Mujčinović/