Pružni prelazi u Živinicama, u katastrofalnom su stanju, bukvalno se jedva prelazi preko njih i tako stoje već godinama ali poslije ove zime je jos gore stanje.
Niko apsolutno, niko ništa ne reaguje.
“Vozači gaze preko ogromnih oštećenja i rupa, buše gume i oštećuju felge na autima.” – požalilo nam se nekoliko gledalaca.
Pružni prelazi u gradu postali su noćna mora vozača.
Zbog ogromnih rupa na prelazima na vozilima stradaju dijelovi – ležajevi, amortizeri, kugle…
Pružni prelaz na Oskovi kod Slavenovog stadiona jedan je od najgorih u gradu.
To je mišljenje većine nezadovoljnih vozača s kojima smo razgovarali.
Ni nakon bezbroj sanacija, svi se pitaju zašto ga niko nije uspio kvalitetno sanirati.
“Rupe između šina su ogromne. Svaki dan idem tim putem i mislim da nisam jedini vozač koji razmišlja o tome hoće li mu tu otpasti točak”. – Kazao je jedan ogorčeni vozač koji je oštetio felge na prednjim točkovima svoga auta i koji će, kako kaže, tužiti Željeznice F BiH zbog nastale štete.
Građani konstanto prijavljuju problem poput rupa na saobraćajnicama.
Ponavljaju da je njihovo nezadovoljstvo veliko i svakim danom sve veće.
Veliki je broj pružnih prelaza na području grada Živinice i većina nema ništa više osim vertikalne signalizacije, tj. jednog znaka “stop”.
Dio njih ima branike ili polubranike, koji su često u veoma lošem stanju, nepouzdani su i često se kvare.
Ovaj problem zaslužuje sistemski pristup.
Neophodno je da se analiziraju sve nezgode na pružnim prelazima u Živinicama frekvencija preko istih, da se definiše tipski načini regulisanja i da se jedan po jedan pružni prelaz počne uređivati kako to dolikuje.
Optimalno je kada na pružnom prelazu imamo automatsko regulisanje sa branicima, odnosno polubranicima, naravno i horizontalnom i vertikalnom signalizacijom.
Neophodan je zajednički rad Gradske uprave i Željeznica Federacije Bosne i Hercegovine kako bi se, jedan po jedan, pružni prelaz počeo rješavati.
Uključivanjem u saobraćaj savremenih lokomotiva i podizanjem brzina vozova mi ćemo imati sve više nezgoda i sve teže saobraćajne nezgode na ovim prelazima.
Na prostoru grada Živinice postoji barem 10 pružnih prelaza koji bi trebalo da se modernizuju, da se uradi bolja signalizacija.
Treba da se više ulaže u obilježavanje signalizacije na putnim prelazima.
Osim većeg zalaganja Gradske uprave Živinice i Željeznica Federacije BiH da se ovi problemi riješe, mora se promijeniti i svijest naših vozača i da se odgovornije ponašaju u saobraćaju.
Mora se obratiti pažnja na saobraćajnu signalizaciju ali i da se prilikom svakog prelaza preko pruge, bio on propisno označen ili ne, veoma oprezno prelazi i procijeni trenutna sigurnosna situacija.
Zato nije na odmet nekoliko savjeta vozačima koji prelaze prugu:
– kada prilazite pružnom prelazu, obavezno usporite
– zaustavite se i dobro osmotrite prugu, ako je loša preglednost zbog gustog rastinja, zbog oštrog ugla puta u odnosu prugu, ako je magla, ako pada kiša (naročito ako pritom i grmi) ili snijeg, itd.
– ne vjerujte podignutoj rampi (ako je prelaz obezbieđen branikom ili polubranikom)
– ignorišite nestrpljivog vozača iza vas koji vam trubi i bjesni zbog toga što ste usporili ili ste se zaustavili.
Mnogi pružni prelazi nisu idealni – negde su možda ukradeni ili uništeni saobraćajni znakovi koji treba na vrijeme da vas upozore da nailazite na prugu, rampe i semafor možda ne rade, a mašinovođa toga nije ni svjestan, nego će samo projuriti, loša je preglednost…
Mnogo je razloga zbog kojih treba biti veoma pažljiv – jer na kraju krajeva, život je ili životi u pitanju.
Znakovi koji upozoravaju na približavanje pružnom prelazu su:Andrejin krst, znak STOP, semafor sa dva trepćuća crvena svjetla (ukoliko rade), zvučni signal (ukoliko radi), sirena lokomotive.
Ovo bi trebalo da bude dovoljno da vozače upozori da nailaze na prugu.
Jasminko Razić