Početna aktuelnosti Svjetski dan televizije

Svjetski dan televizije

91
0

Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 21. novembar Svjetskim danom televizije, rezolucijom usvojenom 1996. godine, kako bi se ukazala na ulogu i uticaj koji televizija ima na građane u informisanju o društveno-ekonomskim, zdravstvenim i drugim problemima u svijetu.

Na taj dan je 1996. godine u Sjedištu UN održan prvi Svjetski televizijski forum, na kojem su se okupile ključne medijske ličnosti da govore o porastu značaja televizije za moderno društvo.

Generalna skupština te međunarodne organizacije je tada pozivala sve države članice da obrate pažnju na Svjetski dan televizije tako što će učestvovati u globalnoj razmjeni programa, sa akcentom na teme poput mira, sigurnosti, društvenog i privrednog razvoja i poboljšanja kulturne razmjene.

Riječ je o mediju koji je dovoljno moćan da, kako vjeruju stručnjaci, u pojedinim državama, zavisno od stepena obrazovanja građana i životnog standarda, presudno utiče na formiranje javnog mnjenja.

Riječ televizija dolazi od grčke reči “tele” za daleko i latinske “visio” što znači gledanje. Mnogi naučni umovi bili su uključeni u razvoj ovog otkrića, koje je mnogima danas neophodno; od Paula Nipkowa, koji je izumio prvi mehanički televizijski modul koji je slao slike kroz žice, do Alana Campbell-Swintona i Borisa Rosinga, koji su kreirali televizijski sistem koristeći katodnu cijev. Bio je to početak mehaničke i elektronske televizije. Čarls Dženkins je odgovoran za prvi praktični sistem mehaničke televizije, dok su za elektronski sistem najzaslužniji Vladimir Zvorikin i Filo Farnsvort, koji su svoju prvu demonstraciju elektronskog sistema održali u Filadelfiji 1934. na Franklin institutu. Dvije godine kasnije počeli su prvi neredovni prenosi u Londonu.

Kako bi prijenos Olimpijskih igara u Berlinu i Hamburgu bio dostupan svima koji nisu imali svoj TV. Otvoreno je skoro 30 javnih soba za gledanje.

Televiziji se odaje i počast zbog izuzetnog mjesta koje zauzima u životima ljudi, porodica i kolektiva.

Upravo televizija, kao svojevremena tehnološka revolucija, doprinijela je širenju vidika ljudske populacije, upoznavanju i približvanju ljudi, dijeljenju i prijenosu pokretnih slika koje odaju sve ljepote i opasnosti života na zemlji.

Ostavi komentar

Please enter your comment!
Molimo da unesete Vaše ime ovdje