Postojanje resursne osnove za razvoj turizma na području Grada Živinice je neupitno, no stanje pojedinih resursa ukazuje da je njihova spremnost za korištenje na vrlo niskom nivou.
To se prvenstveno odnosi na kulturno-historijske znamenitosti i prirodne resurse, koji su važni potencijali, međutim, daleko su od mogućnosti turističkog korištenja.
Uređenjem i interpretacijom navedenih resursa, moguće je daljnje unapređenje kvaliteta turističke ponude Grada Živinice.
Turizam je označen jednim od motora razvoja privrede Bosne i Hercegovine, kao i entiteta,kantona, gradova i općina.
BiH raspolaže sa značajnim turističkim potencijalima, ali je suočena sa izazovom kreiranja vrijednih turističkih resursa.
Upravo je pretvaranje potencijala u ekonomski resurs ključna karika u lancu vrijednosti turizma, posebno kroz razvoj destinacija i primjenu destinacijskog menadžmenta, te kroz razvoj marketinških aktivnosti koje će doprinijeti uspješnoj implementaciji strateških planova na nivou destinacija.
Čak i one destinacije koje posjeduju veoma interesantne atrakcije mogu očekivati neuspjeh ukoliko se destinacijom i turističkim proizvodima destinacije ne upravlja na pravilan način.
Participacija interesnih grupa, a naročito lokalne zajednice je postalo pravilo pri razvoju destinacija i proizvoda,kao i provođenju turističkih aktivnosti.
Pozicioniranje na tržištu zavisi od spremnosti lokalnih aktera da zajednički rade i doprinose razvoju destinacije.
Grad Živinice ima usvojenu Strategiju razvoja turizma i aktuelna Gradska uprava čini značajne korake na stvaranju uslova za intenzivniji razvoj turizma na ovom području.
Za sada, u našoj državi i u regiji nismo prepoznatljivi ni po jednom brendu niti po nekom događaju koji je isključivo naš specifikum mada imamo i prirodne i kulturno – historijske segmente koji bi mogli biti, kada se spomenu, asocijacija na grad Živinice.
Pionirske korake u razvijanju seoskog turizma, kao jedne od formi turizma uopće, čini Porodični ruralni edukativni centar iz Gračanice koji educira svoje članove kako biti konkurentan u toj oblasti kroz ponudu svega onoga što ima živiničko selo.
A u Živinicama ima mnogo turističkog potencijala.
Imamo prekrasne prirodne destinacije, Djedinska planina, Rudina,Jezero Modrac, Jezero Bašigovci, Bare-Šljunkara, rijeke-Spreča, Oskova i Gostelja, niz slikovitih rječica i potoka.
Imamo stećke, stare bosanske kuće, stare vjerske objekte svih konfesija, ribnjake, vodenice,krečane, ćumurane, etnonaselja i avlije.
Imamo sposobne mlade a nezaposlene ljude koji imaju potencijala i ambicije da stvari u oblasti turizma promijene na bolje.
Međutim, Strategija razvoja turizma grada Živinice mora biti akt koji će biti pretočen u djelo i koji će se dosljedno implementirati na terenu.
U mnogo čemu Živinice prednjače u odnosu na druge bh sredine ali to nije kapitalizirano niti je izgrađen poseban imidž i prepoznatljivost grada Živinice u odnosu na druge turističke destinacije koje raspolažu sa daleko manje potencija od ovog našeg.
Priroda turističke ponude u BiH i gradu Živinice je prvenstveno takva da je usmjerena ka kratkim boravcima koji ne daju osnovu za punu ekonomsku valorizaciju turističkih resursa.
I pored činjenice da postoji značajno kulturno-istorijsko i prirodno nasljeđe, što može biti jedan od oslonaca ukupnog razvoja turizma, činjenica je da se ovaj potencijal ne koristi dovoljno čak ni za lokalno tržište i skoro svi problemi sa kojima se suočava turizam u BiH se reflektuju i na razvoj turizma u našoj Gradu.
Jasminko Razić