Zemljotres jačine 4,2 stepena po Rihteru pogodio je Bosnu i Hercegovinu u prošlu nedjelju.
Epicentar je bio 15 km sjeverozapadno od Tuzle.
Federalni hidrometeorološki zavod objavio je da je epicentar bio u Srebreniku a i građani Živinica osjetili su ovaj potres.
To nas je tek donekle podsjetilo i upozorilo koliko smo slabi i nemoćni pred svekolikom snagom prirode i nagnalo na razmišljanje da ni područje Živinica nije imuno na tektonske pokrete izazvane prirodnim silama ali i ljudskim djelovanjem.
Obzirom na tektonske rasjede koji karakterišu morfologiju litosfere na
području Grada Živinice i njegovom širem okruženju, posebno obraćajućii pažnju na pružanje sprečko – kozaračkog dubinskog rasjeda, seizmička aktivnost je potencijalna prijetnja cijelom prostoru Grada i Tuzlanskom kantonu.
Veći broj drugoredastih rasjeda presjeca površinu Grada, te u skladu sa tektonskim karakteristikama, očekivan intenzitet potresa na najvećem dijelu Živinica je VII°MSC, dok na krajnjem sjeverozapadu, na granici sa Opdinom Lukavac, ovaj intenzitet je prognoziran na VIII°MSC.
Upravo je područje Lukavca među potencijalno najugroženijim na seizmičkoj karti Kantona, te uticaji na područje Grada Živinice, zbog njihove blizine, ne smiju biti zanemareni.
Iako u posljednjih 100 godina, od kada se vrše sistematska mjerenja seizmičke
aktivnosti u BiH, nije zabilježen jači potres na području Grada Živinice, Općine
Lukavac i Banovići i Grad Tuzla, registrirale su kroz vrijeme potrese jačeg intenziteta, u epicentru od 3.6 – 6.3 °MCS, što može izazvati oštećenja na slabijim objektima, te ugroziti sigurnost stanovništva.
Međutim, prirodni zemljotresi (tektonski, zemljotresi urušavanja, dubinski
zemljotresi), iako su naizgledniji, te čine 85 % svih potresa, ali i stvaraju najveća
oštećenja i degradaciju prostora, nisu jedina opasnost.
Vještački potresi, koji nastaju uslijed eksplozijia, obrušavanja ili slijeganja zemljišta (gorski udari), zbog naglog pražnjenja i punjenja velikih hidroakumulacija i jezera, predstavljaju stvarnu opasnost za Grad Živinice, zbog velike rudarske aktivnosti, kao i zbog prisutnosti akumulacije Modrac.
Jasminko Razić