Početna aktuelnosti “S druge strane granice” na velikoj sceni BKC-a Živinice

“S druge strane granice” na velikoj sceni BKC-a Živinice

1365
0

Udruženje “Mladi Tuzle” Tuzla i Pozorište mladih Tuzle kroz rad sa grupama djece i mladih redovno radi na prepoznavanju aktuelnih problema u zajednici, te o tome radi istraživanje, a potom pisanje scenarija i pripreme pozorišnih predstava gdje se, jezikom umjetnosti i omladinskim angažmanom, doprinosi poboljšanju uslova življenja u zajednici.

Tako je tokom 2007. godine nastala predstava ” S druge strane granice” u okviru projekta „Socijalna uključenost – pravo, a ne privilegija“ finansiranog u okviru šireg projekta SoRi koji sprovodi GIZ a kojeg je implementiralo Udruženje „Zemlja djece u BiH“ . Ove, 2018. godine ista je obnovljena iz potrebe da se kroz dramski odgoj o problemu odlaska iz BiH nastavi govoriti širom BiH.

Zahvaljujući dobroj saradnji JU BKC sa Pozorištem mladih Tuzle predstava je danas izvedena i na velikoj sceni BKC-a Živinice.

U predstavi igraju djeca i mladi uzrasta od 9 do 25 godina. Režiju za predstavu potpisuje Adnan Mujkić, a saradnica u radu je Nadina Zubčević.

Radnja predstave smještena je u azilantski centar u Njemačkoj te nas kroz istinite priče naroda sa ovih prostora, informiše, edukuje, usmjerava, upozorava, ali i preispituje razloge masovnog odlaska u Njemačku. Režiju za predstavu potpisuju Adnan Mujkić i Nadina Zubčević, a u predstavi igraju Emir Ibrahimović, Maida Hamzić, Adnan Džekić, Dino Subašić, Melisa Musić, Denisa Subašić, Sanja Vuleta, Haris Begić, Evel Islamović, Ajla Mušanović, Edin Džaferović, Muhamed Delić, Edin Džaferović i Ajla Mandalinić.

U centru zbivanja je djevojčica Jasmina iz BiH, žrtva trgovine ljudima, koja nam kroz svoju ispovijest otkriva detalje o tome kako je uvučena u lanac trgovine ljudima, kako se kao djevojčica od 15 godina udala i kako joj je sad jedini cilj da uštedi novac koji dobija od azilantskog centra kako bi se vratila u BiH.

Pored nje, tu se nalazi porodica sa dvoje djece kojima su na putu do azilantskog centra izgubljeni identifikacijski dokumenti, te se oni trenutno nalaze “nigdje”. S druge, strane tu je i mladi bračni par iz Republike Srpske koji u sudaru sa porodicom iz Federacije BiH, dolaze u sukob te se time akcentuje problem nacionalizma koji je prisutan i ukorijenjen, te je on ujedno i razlog za spori razvoj države BiH.

Svu priču iz azilantskog centra prenosi nam novinarski tim koji je iz BiH došao da napravi tv emisiju “S druge strane granice”. Na taj način se otkriva činjenica da su svi oni tu došli sa nadom u bolju budućnost. Međutim, došavši u azilantski centar suočavaju se sa surovom realnošću. Svi se nalaze u jednoj prostoriji, privatnost postaje privilegija. Svaku noć prespavaju pored stranca neznajući šta ih čeka ujutro. Medicinska sredstva su svedena na minimum.Djeca koja dođu u azil, ravnopravno moraju nastaviti školovanje sa svojim vršnjacima. Nastava je na drugom jeziku, oni se nalaze u novoj sredini i sve im je novo i nepoznato. U takvim okolnostima djeca se često ne snađu.

Određena svota novca svaki mjesec, koju azilanti dobiju, čini se kao idealno rješenje za uštedu. Međutim, sve je to malo kada osjete da je ovdje život skuplji.

Kada shvate da u Njemačkoj život nije idealan i kada požele da se vrate, tek tada nastupaju pravi problem. Pošto neki od njih ne prođu svu pravnu procedure, u Bosni ostaju bez svega. Odjavljeni su sa biroa, gube pravo na zdravstveno osiguranje, djeca bivaju isključena iz obrazovnog sistema, izgubili su svu imovinu. Takvi ljudi se tada ne nalaze nigdje. Nemaju pravo na azil, a u Bosni su izgubili sve.

Pored toga Njemačku je zahvatila izbjeglička kriza. Zemlje sa područja Balkana nisu njen prioritet. Pomoć će prije biti pružena nekom drugom. Vi ste tu, za njih, višak. Razmislite na kraju, da li je bolje u Bosni popravljati stvari ili ih u Njemačkoj graditi nanovo?

Novinarka/Merisa Mujčinović/

Ostavi komentar

Please enter your comment!
Molimo da unesete Vaše ime ovdje