U gradskoj upravi Živinice danas je održan sastanak na kojem je bilo riječi o projektu BH SUTRA koji implementira Štokholmski institut za okoliš u partnerstvu sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (Sida).
Živinice su jedna od četiri lokalne zajednice iz BiH koje su bogate ugljem i koje su uključene u ovaj projekat , koji će kroz stepene Zelenog plana za Zapadni Balkan, unaprijediti kvalitet života u ovoj lokalnoj zajednici.
Danas je bilo govora o potrebama jačanju kapaciteta ove lokalne samouprave.
Podsjećamo, Grad Živinice je druga jedinica lokalne samouprave koja je usvojila Operativni plan održive tranzicije u okviru programa “BiH SuTra”, nakon Općine Breza, koja je plan usvojila u augustu ove godine. Usvajanje je uslijedilo nakon godinu dana priprema, stručnih rasprava i krugova javnih konsultacija. Usvojeni plan usklađen je sa Zelenom agendom EU za Zapadni Balkan, s ciljem podsticanja održivijeg društva i poboljšanja uslova okoliša i života u Živinicama.
Kako bi se osiguralo da plan odražava kolektivne težnje zajednice za održivom budućnošću, Tranzicijski plan je također inspirisan Vizijom Živinica do 2050. godine, koja je oblikovana kroz javne konsultacije u jesen 2023. godine.
Tranzicijski plan pokriva pet razvojnih pravaca: dekarbonizaciju, cirkularnu ekonomiju, smanjenje zagađenja, održivu poljoprivredu i zaštitu prirode i biodiverziteta. Uključuje procjenu troškova za implementaciju predloženih mjera za svih pet razvojnih pravaca, postavljajući kurs za dugoročne, srednjoročne i kratkoročne ciljeve. Grad Živinice je identificirao dvije visokoprioritetne aktivnosti unutar ovih pravaca, koje će program ”BiH SuTra” nastaviti podržavati u narednom periodu: digitalni registar za upravljanje sistemom javne rasvjete i izrada studije o održivim oblicima transporta u Živinicama.
Lokalizacija tranzicijskih prioriteta i aktivnosti je izuzetno važna, a gradovi koji su razvili kapacitete i koji su posvećeni održivosti, poput Živinica, veoma su značajni.
Oni mogu djelovati kao regionalni centri kompetencija i mogu inspirisati druge da strateški rade na ispunjavanju ambicioznih ciljeva održivosti, što će u konačnici poboljšati životne uslove stanovnika, nešto što je posebno važno u regijama bogatim ugljem, poručeno je sa današnjeg sastanka.
Dijana Svrakić