Bosna i Hercegovina suočit će se u narednom periodu sa nestašicom mlijeka. Proizvodnja mlijeka u Bosni i Hercegovini daleko je od idealne i čak 12.5 miliona litara mlijeka manje je proizvedeno u prvih šest mjeseci u odnosu na prošlu godinu. Poskupljenja cijene hrane za životinje, sušna godina, nedovoljne količine vještačkog đubriva i visoke cijene goriva glavni su faktori koji dovode do slabije proizvodnje mlijeka, ali i njegovog poskupljenja.
Proizvođači mlijeka iz Evrope suočavaju se sa velikom nestašicom mlijeka u svojim prodajnim objektima. Srbija je već obustavila izvoz, a prema riječima Eldina Glibanovića, u našim marketima uskoro se očekuje nestašica mlijeka. Slabija proizvodnja prethodnih nekoliko godina pokrivena je djelimično uvezenim mlijekom, ali to u trenutnim uslovima više neće biti moguće.
Tuzlanski kanton prošle godine proizveo je između 29 i 30 miliona litara mlijeka u oko 1350 gazdinstava. Krajem drugog kvartala proizvodnja mlijeka je drastično opala i proizvedeno je čak 1.5 miliona litara manje u odnosu na isti period prethodne godine. Sve više farmi se gasi, ljudi napuštaju svoje poslove i seoska područja i veliki problem očekuje nas u budućnosti kada je u pitanju proizvodnja mlijeka.
Pored suše i nedostatka hrane, ključni faktor u proizvodnji mlijeka igra i njegova otkupna cijena. Otkupna cijena u našoj zemlji trenutno je 60 do 70 feninga, što je u ovim uslovima premalo. U narednom periodu održat će se sastanak svih proizvođača koji će ponuditi svoju cijenu jer kako kaže Glibanović, na ovakvim cijenama neće moći dugo opstati.
Ramiz Rizvanović