Niske vremenske temperature i slaba zaštićenost vodomjernih mjesta,šahtova, u mnogim slučajevima prouzrokuju pojavu pucanja stakla vodomjera a često i oštećenje kompletnoga vodomjera.
Usljed smrzavanja vode u dijelovima internih vodovodnih instalacija, koje nisu dovoljno zaštićene ili se na njima voda rijetko koristi, građani mogu ostati bez vode.
Neophodno je,da se blagovremeno izvrši zaštita od mraza, tako što će se vodomjer i otkrivene cijevi obložiti odgovarajućim termo izolacijskim materijalom kažu u JP ViK Živinice.
Savjetuju korisnima usluga da provjere jesu li vodomjerna okna dobro zatvorena, a u slučaju ekstremno niskih temeratura da zaštite instalacije unutar vodomjernog okna, stiriporom, građevinskom folijom ili staklenom vunom.
Ispuste vodu iz slavina u dvorištu.
Interene vododvodne cijevi koje nisu na propisnoj dubini a vode do garaža i dvorišnih objekata koji se ne griju , isrpaznite ili toplkinski izolirajte filcom ili građevinskom folijom, poručuju iz ViK-a .
U pravilu, voda se ledi unajplićim i nezaštićenim dijelovima instalacije, kao i negrijanim dijelovima zgrada. Ovaj trošak je puno manji od onog koji nastaje zbog puknuća cijevi, nakon što se voda zaledi. Korisnicima,koji primijete da su ostali bez vode savjetujemo, da prvo provjere stanje instalacija u vodomjernom oknu,te pokušaju okrenuti ventil, ali nikako na silu. Ventil koji nije moguće okrenuti upućuje, da je voda u instalacijama u vodomjernom oknu zaleđena. Najbrže će se odlediti pomoću isparavanja tople vode u zatvorenom oknu sa spuštenim poklopcem.
Zamrznute instalacije nikako se ne smiju odleđivati direktnim polijevanjem tople vode preko njih, niti korištenjem otvorenog plamena. Za ponovnu uspostavu vodosnabdijevanja, potrebno je pronaći, odnosno pregledati svaki dio instalacije,poručili su iz ViK-a.
Dijana Svrakić