Šume su značajno prirodno blago jer pročišćavaju zrak i obnavljaju kiše; obnavljaju spremišta pitke vode – izvori, podzemne vode; smanjuju opasnost od poplava; štite tlo od erozije; staništa su milijunima biljnih i životinjskih vrsta.
Uništenju šuma doprinose i velike nepogode ali većim dijelom čovjek.
Zašto uništavamo ono što nas štiti?
Polovina površine BiH je pod šumama.
Neplanska sječa u proteklih nekoliko godina i nepošumljavanje, osiromašili su nas i izložili katastrofalnim posljedicama, poput klizišta.
Bili smo danas u obroncima šume nadomak naseljenog mjesta Svojat i uvjerili se da je nelegalnom sječe iste zaista nanijeta ogromna šteta.
U razgovoru sa profesorom dr.Seadom Noćajevićem nastojali smo ukazati na važnost šumskog resursa koji nam je veoma potreban.
Čovjek na različite načine uništava prirodu, od bacanje otpada u šume koje nam pružaju mnogo toga, sječe iste pa do čak i nelegalne sječe voćki koje se nalaze u samim središtima naših šuma.
Teško je predvidjeti šta nam donose klimatske promjene. Slična neizvjesnost je u cijeloj BiH, Evropi i svijetu, ali ljudi kao da su zaboravili na pošumljavanje i značaj šumskih sistema za cijelu planetu.
Naš sagovornik podcrtava da je neophodno da se svi uključe u obnavljanje šuma.
Ogromne su površine šumskih kultura koje nisu uspjele, te su te površine i dalje ostale pod izdanačkim šumama ili šibljcima i goletima. Stoga ne uništavajmo ono što nas štiti , nego doprinesimo svojim djelima da šume koje nas okružuju budu naš spas u narednim godinama.
Novinarka:Dijana Svrakić