Živiničani su 1995.godine pokazali svoje veliko srce kada su objeručke prihvatili prognana lica iz Srebrenice. Pružili im prvo utočište i pomogli da se oporave od torture koju su prošli.
Živiničani i danas 24.godine poslije ne zaboravljaju šta je narod Srebrenice preživio.
Već 12.godina mladi i stariji naši sugrađani odlučuju se na učešće u „Maršu mira“ odajući počast nevino stradalim Srebreničanima.
Svake godine sve je bolja i organizacija za naše učesnike, ove godine organizator se potrudio da maksimalno olakša onima učesnicima.
Organizatori su ORVI i Koordinacija boračkih organizacija, Grad Živinice i Gradsko vijeće Živinice.
Vrlo je bitno da svi oni koji se po prvi put odlučuju na učešće u Maršu mira da se adekvatno i pripreme. Važno je znati da je svaka etapa puta sama po sebi teška, da putanja svaki dan vodi preko nekih od većih brda koje treba savladati, dosta je šumskih predjela ali i dijelova puta gdje nema hlada a znamo da je period pješačenja uglavnom u danima kada su visoke temperature.
Adekvatna obuća sigurno će vam olakšati sve prepreke koje budu pred vama, poručuju organizatori.
Svi učesnici obavezni su da se priidržavaju kodeksa ponašanja, koji podrazumijeva da se na dostojan način oda dužna počast Srebreničanima koji su na ovom putu izgubili život.
Marš mira traje tri dana, od 08.07 do 10.07.2019. godine, sa isto toliko etapa. Svaka od etapa duga je između 25 i 30 kilometara. Kolona polazi u ponedjeljak, 08.07.2019. između 08:45h i 09:00h iz Nezuka, opština Sapna. Na potezu od Nezuka – kao polazišta, pa do Potočara – kao odredišta, učesnici prolaze slijedećom maršutom
Nezuk – Baljkovica – Parlog – Crni Vrh – Snagovo – Liplje – Jošanica – Donja Kamenica – Bakrači – Glodi – Udrč – Cerska – Kaldrmica – Đugum – Mravinjci – Burnice – Kameničko Brdo – Ravni Buljim – Jaglići – Šušnjari – Budak – Potočari (Memorijalni centar).
Novinarka/Merisa Mujčinović/