Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 23. avgusta 2013. godine proglasila 6. april Međunarodnim danom sporta za razvoj i mir, koji ističe moć sporta u promovisanju mira i iskorjenjivanju kulturnih barijera širom svijeta.
Na ovaj dan posebno se promoviše zdrav način života i naglašava fokus Međunarodnog olimpijskog komiteta (IOC) da se omogući pristup sportu što većem broju ljudi.
Sport je istorijski odigrao značajnu ulogu u svim društvima, bilo u obliku konkurentnog sporta, fizičke aktivnosti ili igre.
Pravo na pristup i učešće u sportu i igru već odavno je priznato u nizu međunarodnih konvencija. Godine 1978. UNESCO je opisao sport i fizičko obrazovanje kao “osnovno pravo za sve”. Ali do danas, pravo na igru i sport se previše često zanemaruje ili se ne poštuje.
Sport ima jedinstvenu moć da privuče, mobiliše i inspiriše. Sport igra značajnu ulogu promovisanjem društvene integracije i ekonomskog razvoja u različitim geografskim, kulturnim i političkim kontekstima. Sport je moćan alat za jačanje društvenih veza i mreža, promovisanje ideala mira, bratstva, solidarnosti, nenasilja, tolerancije i pravde.
Sport podstiče:
· Individualni razvoj;
· Promociju zdravlja i prevencijau bolesti;
· Promociju rodne ravnopravnosti;
· Socijalnu integraciju i razvoj društvenog kapitala;
· Izgradnju mira i sprječavanje/rješavanje sukoba;
· Oporavak nakon katastrofa/trauma i normalizaciju života;
· Ekonomski razvoj;
· Komunikaciju i društvenu mobilizaciju;
Jasminko Razić