Genocid u Srebrenici je planirano i organizirano ubistvo više od 8.000 muškaraca i dječaka, bosanskih Muslimana, koje se u julu 1995. godine dogodilo u gradu Srebrenici i njegovoj okolini.
Genocid je počinjen, nakon što su Srebrenica i Žepa – mjesta proglašena sigurnom zonom UNa, pala u ruke oružanim snagama bosanskih Srba.
Hiljade muškaraca i dječaka koji su su 11. jula 1995. godine krenuli iz Srebrenice prema Tuzli, koja je bila pod kontrolom Armije Bosne i Hercegovine, u narednim danima su upadali u zasjede, stotine ih je ubijeno dok su njihova tijela su ostavljena ležati u šumi, a još više ih je zarobljeno i naknadno pogubljeno.
Muškarce i dječake koji su ostali u Srebrenici, pripadnici srpskih snaga su najprije zatvorili pa potom ubili.
Tijela su ukopana u brojne masovne grobnice na području istočne Bosne, a počinioci su kasnije pomoću bagera premještali tijela iz primarnih masovnih grobnica na sekundarne lokacije, ponekad udaljene i 50 kilometara od mjesta na kome su pogubljeni. Ovaj orkestrirani napor da se prikriju dokazi počinjenih zločina doveo je do razdvajanja dijelova tijela, tako da su se posmrtni ostaci jedne osobe našli u nekoliko različitih grobnica.
Posmrtni ostaci 14 žrtava genocida, među kojima je jedan maloljetnik, ukopani su danas u Potočarima, a nekoliko dana kasnije počet će i proces dodavanja naknadno pronađenih i identifikovanih kostiju ranije ukopanih Srebreničana.
Najmlađa žrtva koja je ukopana ove godine je sedamnaestogodišnji Beriz Mujić, rođen 1978. godine u Zvorniku. On je u julu 1995. godine ubijen na području Sućeske kod Bratunca, a njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su u maju 2023. na području Sućeske.
Najstarija žrtva koja će ove godine biti ukopana je Hamed Salić, rođen 1927. godine. On je imao 68 godina kada je nestao u ljeto 1995. godine na području Žepe. Njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani na lokalitetu Slap u Žepi u maju 2014. godine.
U Potočarima su danas ukopani i: Hasib Efendić, rođen 1931. godine; Ćamil Efendić, rođen 1928. godine; Mehmed Krdžić, rođen 1961. godine; Sabrija Omić, rođen 1966. godine; Mušan Šiljković, rođen 1956. godine; Sakib Harbaš, rođen 1975. godine; Ahmet Jašarević, rođen 1971. godine; Nevres Salihović, rođen 1970. godine; Ibrahim Salkić, rođen 1935. godine; Midhat Bašić, rođen 1973. godine; Hajdin Mustafić, rođen 1959. godine i Latif Mandžić, rođen 1964. godine.
Prema podacima Instituta za nestale osobe BiH, traga se za još oko 800 žrtava s područja Srebrenice. Mnogi ostaci nalaze se u Tuzli i čekaju pristanak porodica da ih dodaju u mezarja.
U Memorijalnom centru do sada je ukopana 6.751 žrtva genocida, a oko 250 žrtava ukopano je van kompleksa, u mjesnim mezarjima, po odluci preživjelih članova porodica.