Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, zbog zagađenja zraka u BiH,godišnje bude oko 230 smrtnih slučajeva na 100.000 umrlih, dok je u Švedskoj gdje udišu na najčistiji zrak 0,4.
Situacija na Balkanu je po ovom pitanju izuzetno loša pa je stopa smrtnosti u Srbiji , Makedoniji i Crnoj Gori oko 138.
U znatno boljoj situaciji su Hrvatska sa 80 i Slovenci 37, dok je u BiH stanje ubjedljivo najgore.
Opet,u državi čiji je zrak najzagađeniji u Europi,općina Živinice, po tom pitanju, je među 3-4 najzagađenija grada.
Sada je ljeto ali ćemo,izvjesno je,za koji mjesec opet udisati najgori zrak na Kontinentu.
Aero zagađenje u BiH među najgorim je u Europi .
Problem treba rješavati sistemski, promjenom svijesti kod ljudi, a zatim i konkretnim aktivnostima na industrijskim pogonima ali i individualnim poslovno-stambenim objektima.
Uz prašinu koja se nalazi u zraku tokom zimskom perioda, u većim količinama, vežu se ozbiljne zdravstvene posljedice kao što su: srčani udari i infarkti, teške astme, hronični bronhitisi i drugi respiratorni efekti te preuranjene smrti.
Tokom sagorijevanja različitih oblika goriva u kotlovnicama,motorima,fabrikama ispušta se velika količina štetnih materija, kao što su ugljen-monoksid, ugljen-dioksid, sumpor-dioksid, oksidi azota, pepeo i čađ.
Živinice su posljednjih godina na vrhu liste najzagađenih gradova Europe.
Iako je ljeto i zima izgleda još daleko,ipak,sezona grijanja će krenuti za najviše tri mjeseca.
Još jedna zima je pred nama, a tako i problemi koje bi ona mogla stvoriti s obzirom na to da se u proteklom periodu nije poduzelo ništa kako bi se sistemski riješio problem zagađenja zraka u Živinicama.
Ponovit će se ista situacija kao prošle godine
Građane Živinica bi mogla čekati ista situacija kao i prethodnih godina jer se sistemski ništa nije riješilo ili promijenilo na bolje.
Svake godine se ponavlja ista priča.
Ljudi će i dalje ložiti goriva različitog kvaliteta, koristiti plin, drva, a većina ugalj, a to predstavlja najveći problem za zagađenje uz industrijsko loženje i saobraćaj.
Zagađenje zraka u urbanim sredinama predstavlja jedan od najvećih faktora rizika po zdravlje građana.
Tome bi se trebala dati malo veća pažnja.
A ako se već sistemski ništa nije riješilo da se smanji zagađenje, opet će nam ostati preporuke od strane ljekara u cilju zaštite odnosno umanjivanja uticaja zagađenog zraka na ljudski organizam.
Zagađenje zraka u Živinicama, posebno u zimskim danima, bilježi se već godinama.
U BiH,pa samim tim ni u Živinicama, nije rađena nijedna studija koja bi dovela u direktnu vezu zagađenje zraka i pogoršanje odnosno nastanak nekih bolesti.
A to je neophodno potrebno da bi se jasno pokazalo da zagađenje utiče na zdravlje stanovništva i da se donesu pravne regulative koje će sistemski smanjiti zagađenje.
Jer,preporuke nemaju previše efekta za neko dugoročno rješenje.
Ukoliko se nastavi trend zagađenja zraka u BiH,Tuzlanskom kantonu i našoj općini, građani će svakako osjetiti posljedice koje će se odraziti na njihovo zdravlje.
Svaki organizam je individualan, neko će prije, a neko kasnije osjetiti posljedice.
Ukoliko se nastavi ovaj trend zagađenja, definitivno, svi će osjetiti posljedice.
Radi se o posljedicama u vidu stvaranja određenih plućnih bolesti, astme, u nekim slučajevima i karcinoma, povišenog pritiska.
Generalno, izlaganje zagađenom zraku odnosno djelovanje na organizam može biti akutno i hronično.
Jasminko Razić