U periodu od 12. do 18. novembra u svijetu se obilježava “Svjetska sedmica svjesnosti o antibioticima”.
Budući da je prekomjerno korištenje antibiotika te općenito lijekova postalo globalni problem, razgovarali smo sa stručnjacima koji upozoravaju građane na racionalno korištenje antibiotika.
Šefica porodične medicine u Domu zdravlja Živinice prim.dr.Duška Bećirović , potvrdila nam je, da je ovaj problem svakodnevno prisutan i u timu gdje ona radi ali i u drugim.
Pored svojih nus-pojava koje svaki lijek sa sobom nosi, pa i antibiotik, najveću komplikaciju predstavlja stvaranje multirezistentnih sojeva, kazala je doktorica Bećirović.
Nerijetko se dešava da građani nakon što primijete infekciju po automatizmu kreću put apoteke u kojoj uzimaju antibiotike “na svoju ruku”,istakla je doktorica, a što nam je potvrdila i magistra farmacije Anela Kahrimanović u apoteci Đulović.
Na uticaj građana na racionalno korištenje antibiotika, bitnu ulogu imaju farmaceuti u izdavanju antibiotika, i oni se prema zakonu izdaju isključivo uz ljekarski recept.
U Kantonu Sarajevo, kako nezvanično saznajemo antibiotik se ne može izdati bez ljekarskog recepta, dok je u Tuzlanskom kantonu u većini apoteka moguće kupiti antibiotik. U apoteci Đulović su nam također potvrdili, da ne izadju antibiotike bez recepeta, a na pitanje, uspijevate li ubijediti građane da posustanu od potražnje antibiotika, magistra faramacije kaže…
( Više u izjavi u prilogu…)
Kada je riječ o mališanima, dr.Bećirović savjetuje da s djetetom treba provesti najmanje dvije neprospavane noći, temperaturu spuštati alternativnim metodama, a nikako korištenjem antibiotika na ˝svoju ruku˝.
S toga , oprezno sa antibioticima, upozoravaju ljekari i farmaceuti.
Kako bi se ukazalo na izuzetnu važnost ove teme od 12. do 18. novembra se u Tuzli obilježava Svjetska sedmica svjesnosti o antibioticima.
Novinarka:Dijana Svrakić
Snimatelj:Alija Ferhatbegović